MALÍŘ OLDŘICH LASÁK

*19.12.1884 Bělecký Mlýn, Zdětín  -  +27.11.1968 Ostrava

Lasak

Narodil se v Běleckém Mlýně v rodině mlynáře. Do školy chodil v Hluchově. Krátce na to mlýn změnil vlastníka a rodina se přestěhovala do Prostějova, kde Oldřich Lasák navštěvoval reálné gymnázium. V letech 1905-1911 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Roubalíka, Bukovace a speciální figurální malbu u Hanuše Schwaigra. Poté pobýval na Valašsku a roku 1913 se vrátil zpět do Prostějova. Podnikal studijní cesty do Benátek, Verony, Padovy, Florencie a Říma. Stal se členem SVUM (Sdružení výtvarných umělců moravských). V době 1.světové války byl vojenským malířem v Krakově, Haliči a v severní Itálii.

Byl důkladný figuralista, portrétista, maloval krajiny, žánrové obrazy a zátiší. Z technik používal olej, akvarel, kresbu, litografii i lept. Roku 1929 přesídlil do Ostravy. Vystavoval v Hodoníně, Vídni, Brně, Prostějově, Olomouci, M.Ostravě, několikrát studijně pobýval v Německu a Itálii.

Autor mnoha děl, zachycující pracující lid, chudobu, zákoutí měst kde pobýval.

Vytvořil portréty Aloise Mrštíka, Joži Uprky, Jiřího Wolkera, Petra Bezruče a mnoha prostějovských starostů a vlivných osob. Oldřich Lasák se mimo to věnoval i literární tvorbě. Byl autorem satirické poezie v souboru Moravský kumšt v košili a své vzpomínky literárně ztvárnil v knize Z malířova zápisníku.

Lasak - diloBezruc

Od roku 2009 je na budově Běleckého Mlýna umístěna pamětní deska, která připomíná, že se zde narodil akademický malíř Oldřich Lasák.

 

podpis_lasak